Till Startsidan(Snabbkommando: Alt+ 1)
Startsida / Aktuella innehavare av femåriga arbetsstipendier per konstområde

Aktuella innehavare av femåriga arbetsstipendier per konstområde

Följande konstnärer innehar femåriga arbetsstipendier från Konstnärsnämnden.
(Årtalen hänvisar till när stipendiet beviljades)

Bild och form
Kristina Abelli Elander, bildkonstnär, Stockholm, 2017
Gerd Aurell, bildkonstnär, Umeå, 2018
Lars Bergström, bildkonstnär, Stockholm, 2013, 2018 
Mats Bigert, bildkonstnär, Stockholm, 2013, 2018
Sofia Björkman, konsthantverkare, Enskede, 2016, 2021
Catti Brandelius, bildkonstnär, Skärholmen, 2014, 2019 
Katarina Brieditis, textilformgivare, Hägersten, 2016, 2021
Thomas Broomé, bildkonstnär, Stockholm, 2017
Veronica Brovall, bildkonstnär, Berlin, 2021
Susann Kristina Brännström, bildkonstnär, Stockholm, 2014, 2019 
Carlos Capelan De Longo, bildkonstnär, Lund, 2017 
Trinidad Carrillo Bielich, fotograf, Göteborg, 2019
Hans Cogne, formgivare, Stallarholmen, 2021
Jacob Dahlgren, bildkonstnär, Stockholm, 2015, 2020
Carl Johan Erikson, fotograf, Stockholm, 2018
Juan-Pedro Fabra, bildkonstnär, Bagarmossen, 2016, 2021
Frida Fjellman, konsthantverkare, Stockholm, 2015, 2020
Thobias Fäldt, fotograf, Orust, 2021
Johanna Gustafsson Fürst, bildkonstnär, Stockholm, 2017
Alexander Gutke, bildkonstnär, Malmö, 2017
Peter Hagdahl, bildkonstnär, Stockholm, 2014, 2019
Carl Hammoud, bildkonstnär, Johanneshov, 2015, 2020
Britt-Marie Hansson, textilkonstnär, Göteborg, 2014, 2019 
Kristina Jansson, bildkonstnär, Stockholm, 2014, 2019
Lisa Jeannin, bildkonstnär, Tranås, 2015, 2020
A Maria Ray Johansson, textilkonstnär, Göteborg, 2017
Ingela Karolina A-C Johansson, bildkonstnär, Stockholm, 2020
Lisa Jonasson, bildkonstnär, Farsta, 2017
Åsa Jungnelius, konsthantverkare, Eriksmåla, 2015, 2020
Torsten Jurell, bildkonstnär, Stockholm, 2017
Birgitta Jönsson, bildkonstnär, Brantevik, 2016, 2021
Arijana Kajfes, bildkonstnär, Stockholm, 2018
Matti Klenell, konsthantverkare, Stockholm, 2016, 2021
Jens Lasthein, fotograf, Årsta, 2016, 2021
Marit Lindberg, bildkonstnär, Malmö, 2016, 2021
Jonas Lindholm, konsthantverkare, Stockholm, 2014, 2019
Jonas Liveröd, bildkonstnär, Malmö, 2015, 2020
Katarina Löfström Zetterberg, bildkonstnär, Stockholm, 2014, 2019 
Maria Miesenberger, bildkonstnär, Stockholm, 2012, 2017 
Tova Mozard, bildkonstnär, Stockholm, 2013, 2018
Per Anders Mårtensson, bildkonstnär, Malmö, 2014, 2019 
Sirous Namazi, bildkonstnär, Johanneshov, 2019
Magdalena Christina Nilsson, keramiker, Hägersten, 2017
Gustaf Nordenskiöld, konsthantverkare, Stockholm, 2015, 2020
Karin Ohlin, bildkonstnär, Stockholm, 2018
Anneè Olofsson, bildkonstnär, Stockholm, 2017
Mattias Olofsson, bildkonstnär, Umeå, 2015, 2020
Roland Persson, bildkonstnär, Värmdö, 2015, 2020
Katja Pettersson, formgivare, Stockholm, 2014, 2019
Sandra Praun, grafisk formgivare, Stockholm, 2021
Åsa Pärson, textilkonstnär, Stockholm 2017
Cecilia Ramnek, textilkonstnär, Stockholm, 2015, 2020
Helena Roos, bildkonstnär, Göteborg, 2015, 2020
Ida-Lovisa Rudolfsson, textilkonstnär, Svanesund, 2019
Kjell Rylander, keramiker, Stockholm, 2017
Lina Selander, bildkonstnär, Skärholmen, 2015, 2020
Jakob Senneby, bildkonstnär, Stockholm, 2018
Karl-Johan Stigmark, bildkonstnär, Stockholm, 2021
Liv Strand, bildkonstnär, Stockholm, 2014, 2019 
Magdolna Szabò, bildkonstnär, Malmö, 2016, 2021
Fredrik Söderberg, bildkonstnär, Stockholm, 2015, 2020
David Taylor, konsthantverkare, Stockholm, 2013, 2018 
Johan Thurfjell, bildkonstnär, Vagnhärad, 2014, 2019
Karin Elisabet Törnell, konsthantverkare, Stockholm, 2014, 2019 
Le Yun Wang, textilkonstnär, Stockholm 2021
Ann Wåhlström, formgivare, Stockholm, 2018

Musik 
Emilia Amper, musiker/komponist, Vallentuna, 2018
Mikael Augustsson, musiker/komponist, Enskede, 2019
Mattias Bye, musiker/komponist, Stockholm, 2018
Gustav Ejstes, musiker/komponist, Nacka, 2019
Sture Ericson, musiker/komponist, Köpenhamn, 2017
Kjell-Erik Eriksson, musiker/komponist, Frösön, 2018
Fredrik Gille, musiker, Stockholm, 2017
Frida Hyvönen, musiker/komponist, Stockholm, 2017
Jakob Högström, Saltsjöbaden, musiker, 2019
Lindha Kallerdahl, musiker/komponist, Göteborg, 2019
Tebogo Monnakgotla, komponist, Stockholm, 2017
Lise-Lotte Norelius, musiker/komponist, Stockholm, 2018
Daniel Norgren, musiker/komponist, Tvärred, 2018
Ulla Karin Nyqvist, komponist, Stockholm, 2019
Christina Quartey, musiker/komponist, Malmö, 2017
Jonas Simonson, musiker/komponist, Västra Frölunda, 2018
David Stackenäs, musiker/komponist, Kista, 2018
Paulina Sundin, komponist, Stockholm, 2018
Minna Weurlander, musiker/komponist, Malmö, 2018
Anna von Hausswollf, musiker/komponist, Göteborg, 2018

Teater
Jens Nielsen, teaterregissör, Årsta, 2018
Tomas Rajnai, teaterregissör, Stockholm, 2018

Uppdaterad: 2021-11-04 Tipsa om sidan

 

  • Adress: Konstnärsnämnden, Maria skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm
  • Telefon: 08 - 506 550 00
  • E-post: info@konstnarsnamnden.se